Український кордон – кордон всієї ЄвропиУ минулі вихідні – 4 листопада – Прикордонні війська України відсвяткували свій ювілей – 10 річницю. 20/11/2001 Реалії сучасної геополітичної обстановки потребували і відповідних змін у визначенні загроз національній безпеці на державному кордоні України, які набули переважно невійськового характеру. Кордони України фактично стали перетворюватись на кордони всієї Європи і поставати єдиною перепоною для різного ґатунку злочинців, незаконних мігрантів і терористів на їх шляху до Європи. Керівництво Держкомкордону своєчасно усвідомило, що розширення масштабів транснаціональної злочинної діяльності по організації незаконної міграції, торгівлі наркотиками, зброєю, засобами терору і диверсій, активізація незаконного промислу в економічній зоні України поставили на порядок денний нагальну потребу у кардинальному реформуванні Прикордонних військ.
Виходячи з цього Держкомкордоном здійснено ряд стратегічних заходів щодо удосконалення охорони державного кордону, системи управління військами на всіх рівнях. Тільки протягом останніх двох років заново утворено, реформовано і додатково розгорнуто близько 300 військових організмів, причому практично всі вони – підрозділи безпосередньої охорони кордону. Основні зусилля при цьому було спрямовано на нарощування щільності охорони кордону, збільшення її глибини та оптимальний перерозподіл чисельності військ в інтересах охорони державного кордону.
Результатом проведених заходів стало майже двократне збільшення щільності охорони кордону, глибоке ешелонування сил та засобів на найбільш активних напрямках, яке разом із значним посиленням оперативно-розшукових і режимних заходів дозволило призупинити навалу незаконних мігрантів на кордоні, звести до мінімуму випадки їх незаконного проникнення на захід, більш ефективно протидіяти контрабандній та іншій злочинній діяльності на кордоні.
Дієвим результатом реалізації державної політики у сфері контролю легального в'їзду на територію України стала система профілактично-превентивних дій Прикордонних військ. При цьому суттєво спрощено формальності при перетинанні державного кордону. Це наблизило систему пропуску через державний кордон України до європейських стандартів і позитивно вплинуло на розвиток міжнародних сполучень, а зрештою – і на імідж нашої держави. Як результат самовідданої і кропіткої діяльності прикордонників спільно з іншими правоохоронними органами, Радою Європи Україна заслужено визнана світовим лідером у питаннях боротьби з незаконною міграцією.
Всього за 10 років прикордонниками припинено понад 180 тисяч правопорушень і злочинів, затримано майже 85 тисяч незаконних мігрантів. Виявлено і вилучено близько 18 тисяч одиниць зброї, біля 2,7 мільйонів одиниць боєприпасів, майже 20 тонн наркотиків, затримано контрабандних товарів на 100 мільйонів гривень. Тільки впродовж останніх двох років Держкомкордоном спільно з іншими правоохоронними органами проведено 47 операцій, під час яких затримано майже 16 тисяч правопорушників, у тому числі більше 6,5 тисяч незаконних мігрантів, 400 одиниць зброї, близько 7 тисяч боєприпасів, понад 1 тонну наркотиків, предметів контрабанди на суму понад 40 мільйонів гривень, викрито і ліквідовано понад 100 каналів організованої злочинної діяльності на кордоні, припинено протиправну діяльність понад 5,5 тисяч суден і плавзасобів. В ході рятувальних заходів моряками-прикордонниками урятовано 78 суден і плавзасобів та більше 200 людей.
Перспективою подальшої діяльності Держкомкордону є продовження реформування Прикордонних військ у Державну прикордонну службу – новий державний інститут, який стане не тільки реальним символом демократичних перетворень в Україні, а й цивілізованим, сучасним правовим інструментом їх забезпечення.
Прес-центр Державного комітету у справах охорони державного кордону України.
|