Заграниця

Інформаційно-аналітичний дайджест для всіх, хто їде за кордон або залишається вдома

ГОЛОВНА - АРХІВ - Новини - Аналітика - Імміграція - Візи - Робота - Освіта - Інтеграція - Туризм - Аеробус - Автотур - Гроші - Нерухомість - Шопінг - Фотокадр - Країнознавство - Культура - Гід гурмана - Мандри - Дивосвіт - Зона закону - Безпека - Просто життя - Особистий досвід - Спортивний інтерес - Здоров'я - Технології

«Заграниця» №38 (91)

РАБОТА


«Український феномен» на теренах Чехії

Чого більше в чутках про українців у Чеській Республіці – правди про тяжку працю чи вигадок про всюди присутню мафію з України? З думками багатьох зарубіжних фахівців знайомить останнє число чеського часопису «Редхот».

8/10/2001

На початку два зауваження. Перше: чеський аналіз ґрунтується на матеріалах досліджень про останню хвилю української еміграції, зроблених американськими, канадськими і словінськими вченими. По-друге, стаття є чи не першою цього року публікацією, котра не носить негативного характеру, як більшість матеріалів про Україну та українців у чеських масмедіях, а намагається розглянути проблему об'єктивно. Красномовною в цьому контексті є назва публікації : «Як ми хочемо жити без українців».

А тепер кілька офіційних цифр. Сьогодні в Чеській Республіці живе близько 52 тисяч громадян України. За словаками вони є найбільшою групою іноземців. Статистично найбільша їх кількість зайнята на будівництві, переважно як низькокваліфікована робоча сила. При цьому, як зазначено в статті, багато з робітників має вищу чи середню освіту. Іншими словами, ця частина поширеної у світі інформації про українців у Чехії відповідає реальності.

Словінський соціолог Станко Зґонец дав цьому явищу назву «український феномен». Він також звернув увагу і на певні викривлення фактів. Якщо українські чоловіки і справді найбільше зайняті на найтяжчих будівельних роботах, то в мафіозних структурах громадяни України не грають першої скрипки. Від себе додам, що чеська поліція для іноземців також засвідчила, що цього року кількість злочинів, скоєних громадянами України на чеських теренах, зменшилась удвоє. Причина, на думку фахівців – у запровадженні віз.

Не відповідає правді й те, що українці забирають працю у чехів. «Ні, – читаємо в статті, – за незначними винятками, чехи не прагнуть працювати на будовах. Державна підтримка безробіття є вищою, ніж платня на будові, та й за ті кілька тисяч чехи на роботу не ходитимуть». Українці – не тільки дешева робоча сила, їхньою сильною стороною є висока продуктивність праці. Саме українці тримають чеську будівельну індустрію на доволі високому рівні в Європі. Якщо б на місцях українців працювали чехи, то зведення будинку, наприклад, у Празі коштувало б набагато дорожче. Без українців, – читаємо в статті, – будівельна промисловість в Чехії опинилася б на ще нижчому рівні, ніж була перед поверненням капіталізму.

І ще один міф – про українців-злодіїв. Як зазначається в статті, переважна більшість українців, які працюють в Чеській Республіці, – чесні люди, які прагнуть одного: заробити гроші на утримання родин вдома. Кількість злодіїв, пияків чи забіяк відповідна до кожного іншого народу. «Чехам потрібно усвідомити, що ті, котрі входять у мафію чи крадуть, не є більшістю».

І ще таке. На думку фахівців, чинне чеське законодавство створює багато перешкод на шляху отримання офіційного дозволу на працю чи перебування в країні. Саме тут починається дорога до нелегального працевлаштування. Весь процес потрібно зробити більш прозорим. Потрібно також, як зазначає стаття, більше говорити про проблеми чужинців у Чехії. Джерелом найбільших вигадок і чуток про них є передусім упереджене ставлення чехів до національних меншин.

Оксана ПЕЛЕНСЬКА,
українська редакція радіо «Свобода».ЖИЗНЬ В РИТМЕ САЛЬСЫ
Как колумбийцам удалось сохранить свое знаменитое умение радоваться жизни

В ЕВРОПУ – БЕЗ ВИЗ
Что должны знать украинцы, чтобы успешно воспользоваться безвизовым режимом с ЕС

ВЫЖИТЬ В ЧУЖОЙ СТРАНЕ
Часто незнание иностранных языков и непонимание местных обычаев приводят к недоразумениям


ГОЛОВНА - АРХІВ - Новини - Аналітика - Імміграція - Візи - Робота - Освіта - Інтеграція - Туризм - Аеробус - Автотур - Гроші - Нерухомість - Шопінг - Фотокадр - Країнознавство - Культура - Гід гурмана - Мандри - Дивосвіт - Зона закону - Безпека - Просто життя - Особистий досвід - Спортивний інтерес - Здоров'я - Технології

«Заграниця» - інформаційно-аналітичний дайджест про еміграцію, роботу, навчання та відпочинок за кордоном


E-mail: info@zagranitsa.info
© «Заграниця» (1999-2024)