ПРАЦЮВАТИ ДОЗВОЛЯТЬ З ДОМУНідерланди можуть стати піонером у легалізації дистанційної роботи, плюси якої під час пандемії коронавірусу оцінили багато працівників по всьому світу. Юристи вважають, що приклад Нідерландів тоді, найімовірніше, наслідують і сусідні країни, а отже трудове законодавство по всій Європі може радикально змінитися. 6/7/2022
|
Якщо сенат Нідерландів погодиться, право на роботу з дому в країні буде прописано в законі
|
Парламент Нідерландів схвалив закон, який надає право працювати з дому співробітникам багатьох підприємств. Як зазначає BBC, не виключено, що цей прецедент спричинить революцію у трудовому законодавстві по всій Європі.
Законопроєкт про віддалену роботу внесли на розгляд парламенту представник проєвропейської партії D-66 Стівен Ван Веєнберг та Сенна Маатуг із Партії зелених. Відповідно до нього співробітники отримують можливість звернутися до роботодавця з проханням про роботу з дому, якщо характер їхньої діяльності це дозволяє, і роботодавці зобов'язані розглянути це прохання.
Деякі світові компанії з власної ініціативи вже перевели співробітників на гібридний графік, що дає їм можливість частину тижня працювати з дому. Наприклад, минулого літа такий шанс отримали 73 тис. працівників швейцарського банку UBS. Цього тижня його флагманський офіс у Лондоні оголосив, що здає у суборенду два поверхи через різке скорочення потреби у робочому просторі.
У квітні цього року найбільший банк Франції BNP Paribas дозволив 132 тис. своїх співробітників нарівно ділити роботу з офісу з «дистанційкою» принаймні до 2024 року. А коли на початку червня Ілон Маск зажадав від співробітників своєї автомобільної компанії Tesla повернутися в офіс на повний тиждень або звільнитися, найбільша профспілка Німеччини IG Metall заявила, що підтримає будь-кого, хто не захоче підкоритися вимогам підприємця.
Влада Німеччини також заявляла про плани законодавчо закріпити право на роботу з дому. У січні міністр праці Хубертус Хайль говорив, що пандемія підштовхнула роботодавців до більшої гнучкості й уряд планує скористатися цим, щоб створити «сучасні правила для мобільної роботи в Німеччині». Міністр Хайль тоді запевнив громадськість, що нова нормативно-правова база для цього незабаром з'явиться.
«У мене немає сумнівів у тому, що законодавці по всьому світу вирішать уважно придивитися до закону в Нідерландах і замисляться про можливість запровадити подібні норми у своїх країнах», – сказав британському виданню Telegraph юрист Мартін Лафф із компанії Vinson and Elkins.
Праця з дому – не єдиний спосіб покращити баланс між роботою та особистим життям для працевлаштованих громадян, який після пандемії вирішили розглянути роботодавці та уряди різних країн. Так, у Британії в рамках піврічного експерименту 70 компаній надали своїм співробітникам можливість працювати чотири дні на тиждень зі збереженням повної заробітної плати. Раніше подібний експеримент протягом кількох років проводився в Ісландії та був визнаний успішним.
|