Україна – Чехія: річниця візових взаємовідносинЙмовірно, що до кінця цього року у Львові відкриється ще одне консульство Чеської Республіки в Україні. Про це повідомляє українська редакція радіо «Свобода». 22/8/2001 Не потрібно довго розпитувати, де в Києві знаходиться консульство Чеської Республіки. Здаля видно натовпи людей, які заповнюють одну з центральних вулиць української столиці, вистоюють тут довгі черги довжиною не в метри чи години, а в дні й ночі. Існують, як мені розповідали, якісь таємні люди, котрі в черзі працюють: за відповідну суму зуміють вас посунути вперед, подолати міліцейські кордони, дістати консульський формуляр. За рік, що минув, двічі мінялась вартість консульських послуг, причому їхнє подорожчання в односторонньому порядку ініціювала чеська сторона, щоб за місяць повернутись до домовлених з українською стороною цін.
Ще що приніс рік? З 10 до 45 днів продовжило термін оформлення віз чеське консульство в Києві (в Празі чеські громадяни чекають на візи лише 14 днів). Словом, проблеми, які внесло запровадження віз протягом року для українських громадян не зменшились, а навпаки, зросли. Певною мірою полегшити долю українських громадян, які до Києва з'їжджаються з усієї 50-мільйонної України, може ще один консульський відділ, який чеська сторона обіцяла відкрити в Україні ще цього року. На питання, коли і де це станеться, відповідає керівник прес-центру Міністерства закордонних справ Чеської Республіки пані Ірена КРАСНІЦЬКА:
– Ми плануємо відкрити консульство у Львові. Сподіваємося, що нам вдасться це зробити ще до кінця поточного року. Правда, існує низка технічних проблем, котрі нам не дозволяють сказати однозначно, коли конкретно це станеться. Ми прагнемо, щоб на початку наступного року нове консульство розпочало свою роботу.
Отже, позиція чеського міністерства закордонних справ ясно свідчить, що ще одно консульство в Україні буде. Коли Прага вирішила запровадити візи, вона не керувалась виключно вимогами Європейського Союзу. Одним з найважливіших аргументів чеська сторона називала високу і неконтрольовану злочинність українських громадян на своїх теренах. Наскільки реально змінилось становище із запровадженням візового режиму? Відповідає речник Міністерства внутрішніх справ Чехії пані Івана ЗЕЛЕНАКОВА:
– З погляду поліції візовий режим своєї мети досяг. По-перше, держава має змогу сама у своїх консульствах вирішувати, кому видавати візи, а кому ні. Таким чином можна заборонити в'їзд до країни небажаним чи проблемним особам. Візовий режим є також тим необхідним кроком, який нам у майбутньому дозволить тісніше співпрацювати з українською поліцією так, як це практикується з працівниками поліцейських органів інших країн. Іншим аргументом є обмеження в'їзду небажаних емігрантів, зрозуміло, не тільки з України. Цим буде займатись також прикордонна поліція і поліція для іноземців Чеської Республіки. І врешті, третій аргумент. Тут я використаю статистику, хоча, зрозуміло, один рік – це замало для того, щоб говорити про остаточні наслідки. І все ж минулого року 1.666 громадян України скоїли злочини на теренах Чеської Республіки. За перше півріччя цього року ця цифра становить 589 осіб. Якщо б ця тенденція збереглась до кінця року, можемо говорити про зменшення кількості злочинів, скоєних українськими громадянами.
– В чеській мас-медіа найчастіше чується чи пишеться невизначено, наприклад, що злочин скоїв якийсь російськомовний громадянин, а потім додається, мабуть з України, часто і без цього. Чи можна з вашого боку вплинути на такі неточності, котрі є не зовсім коректними щодо громадян України? Потрібно, на мою думку, давати точну інформацію про громадянство, тому що врешті російською мовою сьогодні в Чехії говорить багато хто.
– Справді, іноді в нас доходять до певного спрощення, котре з боку іноземців сприймається негативно, – відповідає пані Зеленакова. – Так, справді, йдеться про певне спрощення, про неточності. Ви цілком маєте рацію, такі речі громадянам інших країн можуть завдавати моральної шкоди.
Вже рік, як українські громадяни перетинають кордон Чеської Республіки, зрештою, так само, як і Словацької, з обов'язковою візою в паспорті. Якщо сповниться чеська мрія, то за два роки кордон з Чехією стане кордоном Європейського Союзу. А це означає, що візові вимоги можуть стати ще суворішими. Тому так важливо сьогодні, щоб уряд України, зокрема його представництва за кордоном, зуміли захистити інтереси своїх громадян.
Оксана ПЕЛЕНСЬКА.
|