Заграниця

Інформаційно-аналітичний дайджест для всіх, хто їде за кордон або залишається вдома

ГОЛОВНА - АРХІВ - Новини - Аналітика - Імміграція - Візи - Робота - Освіта - Інтеграція - Туризм - Аеробус - Автотур - Гроші - Нерухомість - Шопінг - Фотокадр - Країнознавство - Культура - Гід гурмана - Мандри - Дивосвіт - Зона закону - Безпека - Просто життя - Особистий досвід - Спортивний інтерес - Здоров'я - Технології

«Заграниця» №11 (64)

РАБОТА


Огляд законодавства іноземних країн у сфері працевлаштування ч. 3

0/3/2001

СЛОВЕНІЯ

Законодавчі засади та адміністративні правила Словенії стосовно працевлаштування іноземців принципово не відрізняються від угорських. Статус іноземців, трудових мігрантів в Республіці Словенія визначається наступними правовими актами: законом про регулювання трудових відносин, законом про працевлаштування іноземців, законом про участь робочих в управлінні, законом про іноземців.

Відповідно до закону про працевлаштування іноземців, головні умови праці обумовлюються в індивідуальних контрактах між роботодавцем та робітником. У новому законі про іноземців, який набув чинності з липня 1999 року, встановлені кількісні квоти для громадян деяких країн. Для українських робітників подібні квоти не передбачаються з огляду на відносно незначну кількість самих фактів працевлаштування.

Відповідно до діючого законодавства головними умовами працевлаштування іноземця в Словенії є можливість працевлаштування в рамках визначених квот та підтвердження того, що на конкретне місце не претендує словенський працівник. Після того, як відповідні регіональні структури міністерства праці, сім'ї та соціального забезпечення (агенції по працевлаштуванню в РС) будуть поінформовані про наявність подібних умов, вони надають підприємцю відповідний дозвіл на залучення до праці в компанії іноземця, або групи іноземних працівників, який дійсний протягом 1 року.

В'їзд до Словенії з метою здійснення оподаткованої діяльності здійснюється на підставі робочої візи, що оформляється лише в закордонному представництві Словенії (на кордоні видача віз заборонена з 1 вересня 1999 року) та за умови наявності оригіналу запрошення від відповідної компанії і дозволу на працевлаштування. Українські громадяни можуть отримати робочу візу в посольстві Словенії в Угорщині (за сумісництвом і в Україні).

На даний час в Словенії громадяни України влаштовуються здебільшого на будівництві та в сфері розважального бізнесу. Незначна кількість працює в закладах культури (театри у містах Любляна та Марібор), спортивних клубах. Станом на 1 листопада 2000 року в посольстві України в Угорщині на тимчасовому обліку з метою працевлаштування перебувало понад 60 громадян України.

ЧЕХІЯ

Незважаючи на підписану у 1996 році міжурядову українсько-чеську угоду «Про взаємне працевлаштування громадян України і ЧР», згідно якої на 2000 рік встановлено квоту у 30.000 громадян України, що могли б офіційно отримати дозвіл на працевлаштування в Чехії, протягом першої половини року до цієї країни продовжувався масовий неконтрольований приїзд громадян України, які, скориставшись безвізовим порядком в'їзду до Чешської Республіки, нелегально влаштовувались чеськими роботодавцями.

За даними державної статистичної звітності України, протягом 11 місяців 2000 року українським громадянам було видано близько 4,5 тисяч дозволів на працевлаштування; за даними Міністерства праці та соціальних справ ЧР – понад 16 тисяч. Оцінки нелегального працевлаштування коливаються в межах 100 тисяч осіб.

Введення з червня минулого року візового режиму між Україною та Чехією має й позитивні наслідки – відкрилась перспектива впорядкування процесу трудової міграції, а отже і підвищення соціальної захищеності громадян України. Трудовим законодавством Чешської Республіки передбачається обов'язкове медичне і соціальне страхування працюючих, в тому числі і іноземців.

Для поліпшення реалізації угоди про взаємне працевлаштування громадян України і Чешської Республіки посольством, разом із фахівцями Мінпраці України, були розроблені деякі варіанти внесення змін до існуючих принципів організаційно-технічного забезпечення цієї угоди. Зокрема, була вивчена реальна ситуація з отриманням офіційних дозволів на працевлаштування в Чехії, розподіл функцій роботодавця, працівника, посередника у працевлаштуванні при оформленні документів тощо.

ЛАТВІЯ

Працевлаштування іноземців, рівень соціального захисту працівників-мігрантів, медичне страхування та інші питання регулюються Законом про набуття громадянства Республіки Латвія іноземними громадянами і особами без громадянства, порядком оформлення та реєстрація іноземців в органах внутрішніх справ Латвії та двома додатками до нього.

Дозвіл на працевлаштування іноземців в Латвії видається Міністерством добробуту Латвії на підставі клопотань відповідних фірм та компаній, які залучають до роботи іноземців. Лише після отримання дозволу від міграційних органів Латвії вирішується питання про надання дозволу на оформлення дипломатичним представництвом Латвії за кордоном відповідної візи з правом працевлаштування.

За інформацією міграційних органів Латвії, дозвіл на працевлаштування отримало 167 громадян України, – один громадянин перебуває у зв'язку з підприємницькою діяльністю, 11 громадян є студентами і 12 осіб працюють керівниками фірм, провідними спеціалістами та консультантами акредитованих іноземних компаній. Останній категорії громадян дозвіл на працевлаштування видається безкоштовно.

Встановлено, що більше всього громадян України працюють на філіалах суднобудівного заводу в Ризі. Їм створено належні умови для роботи, середня заробітна плата становить 465 латів (еквівалент $750). Окремі громадяни України мають контракти з футбольними клубами Латвії, зокрема, в Ризі та Вентспілсі.

ЛИТВА

Порядок працевлаштування регулюється законом Литовської Республіки «Про правовий статус іноземців» (1998 р.) зі змінами та доповненнями, який регламентує порядок працевлаштування іноземців в Литві та визначає умови їх праці. Дозвіл на трудову діяльність в Литві видається іноземцям міністерством соціального захисту і праці Литви у відповідності з встановленою урядом цієї країни річною квотою на працевлаштування іноземців і потребами внутрішнього ринку праці.

Права та інтереси, соціальні гарантії трудових мігрантів (в тому числі з України) забезпечуються у строгій відповідності із законодавством країни. Відповідальність за дотриманням таких прав покладена на Міністерство соціального захисту і праці Литовської Республіки та державний фонд соціального страхування (СОДРА). Сплата податків працівником до цього фонду є обов'язковою.

За даними Литовської Республіканської біржі праці, станом на листопад 2000 року в Литві працюють 278 громадян України. Основний контингент – це спеціалісти з ремонту кораблів, які працюють у портах Клайпеди. Умови праці відповідають необхідним вимогам. За даними українського посольства, скарг або заяв від українських працівників-мігрантів з приводу порушення їх прав та інтересів не надходило.

АЗЕРБАЙДЖАН

Питання працевлаштування регулюються законами Азербайджану «Про імміграцію», «Про підприємницьку діяльність», «Про правове положення іноземних громадян та осіб без громадянства», трудовим кодексом та Конституцією цієї країни, а також постановою «Про затвердження правил видачі спеціального дозволу (ліцензії) щодо залучення іноземної робочої сили та її використання».

На консульському обліку в українському посольстві знаходиться 110 громадян України. 37 осіб працевлаштовані, мають гарантовану заробітну платню. Близько 40 українських громадян мають в Азербайджані тимчасову роботу, навчаються тощо.

БІЛОРУСЬ

Порядок працевлаштування іноземців встановлюється законом «Про зовнішню трудову міграцію» (1998 р.). Наприкінці 1998 року міністерство праці затвердило положення «Про порядок надання суб'єктам господарювання спеціальних дозволів (ліцензій) на притягнення в РБ іноземної робочої сили і здійснення діяльності, пов'язаної з працевлаштуванням громадян РБ за кордоном». Щорічно рада міністрів РБ з врахуванням ситуації на внутрішньому ринку праці встановлює квоти на залучення робочої сили з інших країн. Для України ця квота коливається в межах 10.000 чоловік.

Законом забезпечується принцип рівності прав іноземних робітників з громадянами Білорусії. На них розповсюджуються пільги і компенсації, які встановлені для громадян Республіки Білорусь. Законодавством врегульовано також питання сплати податків, ввозу і вивозу особистого майна, зароблених коштів та продукції, відповідальності суб'єктів господарювання за умови праці та безпеку на виробництві. В 1999 році була відмінена плата суб'єктів господарювання за отримання ліцензій, що сприяло більшому притоку іноземних працівників в цю країну.

За даними управління паспортно-візової служби МВС Республіки Білорусь, у першому півріччі 2000 року зареєстровано 589 громадян України, які були працевлаштовані за ліцензіями. За даними українського посольства, звернень громадян України, які працюють в Білорусії, до консульських підрозділів зі скаргами про порушення їх прав та незадовільні умови праці не було.

ВІРМЕНІЯ

Зайнятість населення в Республіці Вірменія регулюється законом «Про зайнятість населення» (1996 р.). Документом, який значною мірою регулює умови працевлаштування громадян України у Вірменії є «Угода між урядом України та урядом Республіки Вірменія про трудову діяльність та соціальний захист громадян України та Республіки Вірменія, які працюють за межами своїх держав» від 17 червня 1995 року. Згідно статті 3 цієї угоди, громадяни України можуть здійснювати трудову діяльність на території Вірменії на підставі:

1) трудового договору (контракту), який укладається між роботодавцем та працівником на визначений термін;

2) договору, укладеного між суб'єктами господарської діяльності обох сторін, метою якого є виконання визначеного обсягу робіт або послуг на території сторони працевлаштування.

Прийом на роботу здійснюється тільки за наявністю дозволу на працевлаштування. Але передбачена угодою необхідність отримання дозволу на працевлаштування та обумовлені терміни перебування в країні працевлаштування не діє, оскільки у Вірменії на даний час відсутній механізм надання дозволів на працевлаштування.

Згідно статті 7 угоди визнаються (без легалізації) документи, необхідні для здійснення трудової діяльності, а також завірений в установленому порядку в Україні їх переклад вірменською або російською мовою. При закінченні контракту передбачено внесення роботодавцем відповідного запису в трудову книжку та видача довідки про заробітну плату щомісяця.

Угодою передбачено, що соціальне забезпечення (крім пенсійного) громадян України, які працюють на території Вірменії за контрактом, здійснюється на основі законодавства Вірменії, а всі пов'язані з цим витрати несе сторона працевлаштування. Медичне обслуговування українських працівників здійснюється за рахунок роботодавця і на рівних умовах з громадянами Вірменії. Крім того, у п.5 статті 3 Закону Республіки Вірменія «Про платежі обов'язкового соціального страхування» від 26 грудня 1997 року зазначено, що «іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють в Республіці Вірменія підприємницьку та іншу діяльність, не проводять соціальних платежів». Питання пенсійного забезпечення громадян України, які працювали у Вірменії за контрактом, регулюється угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року.

Порядок в'їзду, проживання, пересування, виїзду, права та обов'язки, правовий статус іноземних громадян у Вірменії визначаються законом «Про правовий статус іноземних громадян у Республіці Вірменія» (1994 р.). Згідно статті 16 закону «облік іноземних громадян, які знаходяться в Республіці Вірменія, здійснюють органи міністерства внутрішніх справ за місцем проживання на основі документів, що підтверджують його право на проживання в Республіці, а також про житлову площу, яку він займає. Облік іноземних громадян, які прибули в готель, будинок відпочинку, санаторій чи іншу туристичну базу, здійснює дана установа у встановленому Міністерством внутрішніх справ Республіки Вірменія порядку. З іноземного громадянина стягується мито за облік».

ГРУЗІЯ

Основним документом, який визначає правовий статус будь-якої особи (громадянина Грузії, громадянина іншої держави чи особи без громадянства) на території Грузії є Конституція Грузії, прийнята 24 серпня 1995 року. Згідно з Конституцією іноземці мають право на трудову діяльність. Іноземці, які постійно проживають в Грузії, можуть займати будь-яку посаду чи займатися будь-якої трудовою діяльністю, не заборонену законодавством Грузії, за виключенням посад та виду діяльності, для яких, згідно законодавства, обов'язкова належність до громадянства Грузії. Аналогічні права мають і іноземці, які тимчасово проживають на території Грузії.

Іноземці мають право захищати свої права в суді та інших державних органах Грузії, мають право в будь-який час звернутися до свого дипломатичного чи консульського представництва.

На консульському обліку українського посольства знаходиться 124 громадянина України. 90% громадян перебувають на тимчасовому консульському обліку. Враховуючи, що в Грузії проблема безробіття стоїть дуже гостро, то слід сказати, що серед громадян України також є безробітні, хоча їх дуже мало. На консульському обліку жоден з безробітних не значиться.

Зважаючи на грузино-абхазький конфлікт та важке економічне становище, з початку 90-х років в Грузії спостерігається відтік населення з країни. Тому українські трудові мігранти в Грузії – явище досить рідке. В основному громадяни України працюють в Грузії по контракту. Це рибалки, які працюють посезонно на вилові риби в територіальних водах Грузії, моряки українського судна, що обслуговує порт Поті, енергетики з Харкова, які працюють в Гардабані на ремонті енергетичних блоків.

Продовження читайте далі.

_ЖИЗНЬ В РИТМЕ САЛЬСЫ
Как колумбийцам удалось сохранить свое знаменитое умение радоваться жизни

В ЕВРОПУ – БЕЗ ВИЗ
Что должны знать украинцы, чтобы успешно воспользоваться безвизовым режимом с ЕС

ВЫЖИТЬ В ЧУЖОЙ СТРАНЕ
Часто незнание иностранных языков и непонимание местных обычаев приводят к недоразумениям


ГОЛОВНА - АРХІВ - Новини - Аналітика - Імміграція - Візи - Робота - Освіта - Інтеграція - Туризм - Аеробус - Автотур - Гроші - Нерухомість - Шопінг - Фотокадр - Країнознавство - Культура - Гід гурмана - Мандри - Дивосвіт - Зона закону - Безпека - Просто життя - Особистий досвід - Спортивний інтерес - Здоров'я - Технології

«Заграниця» - інформаційно-аналітичний дайджест про еміграцію, роботу, навчання та відпочинок за кордоном


E-mail: info@zagranitsa.info
© «Заграниця» (1999-2024)