Заграниця

Інформаційно-аналітичний дайджест для всіх, хто їде за кордон або залишається вдома

ГОЛОВНА - АРХІВ - Новини - Аналітика - Імміграція - Візи - Робота - Освіта - Інтеграція - Туризм - Аеробус - Автотур - Гроші - Нерухомість - Шопінг - Фотокадр - Країнознавство - Культура - Гід гурмана - Мандри - Дивосвіт - Зона закону - Безпека - Просто життя - Особистий досвід - Спортивний інтерес - Здоров'я - Технології

«Заграниця» №10 (63)

СОБЫТИЯ


МЗС ЗАХИЩАЄ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ

Минулого тижня у Міністерстві закордонних справ України відбувся черговий тематичний брифінг для журналістів, у якому взяв участь начальник Консульського Департаменту МЗС України Віктор Кирик. Пропонуємо увазі читачів основні тези з виступу Віктора Кирика, який розповів про першочергові напрямки роботи Консульського Департаменту українського зовнішньополітичного відомства.

0/3/2001

Про захист прав та інтересів громадян та юридичних осіб України за кордоном

– Статтею 25 Конституції України визначається, що «Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами». Пріоритетним напрямком роботи зовнішньополітичного відомства є забезпечення умов для реалізації згаданого конституційного права.

З моменту започаткування консульської служби України Міністерство закордонних справ, дипломатичні представництва та консульські установи України за кордоном працюють над створенням дієвого механізму захисту в державі перебування прав та інтересів України, українських громадян та юридичних осіб. Департамент консульської служби МЗС доклав значних зусиль щодо налагодження співробітництва міжнародно-правових підрозділів органів юстиції та правоохоронних органів України з їх закордонними колегами з питань забезпечення прав та інтересів громадян України на території інших країн у цивільних, трудових, шлюбно-сімейних та кримінальних справах. Значна увага приділяється недопущенню відчуження державного майна України, забезпеченню захисту екіпажів українських морських та повітряних суден в іноземних портах, звільненню суден з-під арешту, наданню екстреної допомоги у репатріації моряків тощо.

Про запобігання торгівлі людьми

– Це одна із тем, яка на сьогодні набула особливої актуальності. Як не дивно, але це питання до цього часу стоїть на порядку денному людства.

Ми запровадили спрощений порядок повернення в Україну громадян, які стали жертвами злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми, сексуальною та іншою експлуатацією. Досягнуто домовленості щодо обміну інформацією про жертви торгівлі людьми та сексуальної експлуатації, а також щодо фінансування повернення українських громадян представництвами Міжнародної організації міграції (МОМ) в країнах, де зазначені явища набули найбільших масштабів. Можу сказати, що на сьогодні за сприянням МОМ повернуто на батьківщину 57 громадян України.

Департаментом консульскої служби, дипломатичними представництвами та консульськими установами України за кордоном у країнах перебування проаналізовано ситуацію, пов'язану з торгівлею жінками та проституцією, законодавство, що регулює ці питання, а також досвід у протидії цим явищам. Посольствами України протягом 2000 року було зареєстровано 2 такі факти у Греції (у 1999 році – 3), 16 – у Туреччині (у 1999 р. – 3), 24 – у Хорватії (у 1999 р. – 16). Для порівняння: за цей же період грецькою поліцією було депортовано більше 1.000 громадянок України, які займались проституцією. Змінилась дещо ситуація в Ізраїлі – у 2000 році з метою отримання допомоги до консульства звернулось 267 громадянки України (у 1999 році – лише 3), яких змушували до зайняття проституцією.

На основі наших матеріалів підготовлено та видано брошуру «Якщо жінка пропала за кордоном». На веб-сайті Міністерства розміщено пам'ятку про допомогу, яку може надавати консульська установа України за кордоном (на її основі у лютому цього року у газеті «Заграница» було опубліковано статтю «Хто захистить українця за кордоном»). Разом з Держкомтуризму України ближчим часом таку пам'ятку ми будемо розповсюджувати серед українських туристів, які збираються подорожувати країнами світу.

Про співробітництво із Міжнародною організацією міграції

– Під час візиту в Україну Генерального директора МОМ пана Мак-Кінлі ним було наголошено, що українська сторона може розраховувати на підтримку та допомогу цієї організації у розробці та реалізації програм щодо належного облаштування кордонів; на залучення України до програм МОМ по поверненню нелегальних мігрантів до країн походження; на подальшу фінансову допомогу з боку МОМ у поверненні на батьківщину українських громадян – жертв торгівлі людьми; на сприяння у виданні інформаційно-роз'яснювальних брошур, пов'язаних з втягуванням українських громадян у сферу нелегальної міграції.

Про працевлаштування українських громадян за кордоном та питання трудової міграції

– Наявна у МЗС України інформація свідчить, що у більшості випадків відсутність знань про країну, умови перебування та працевлаштування в ній призводять до того, що громадяни України довіряють свою долю сумнівним посередницьким структурам, які заробляють на «перепродажу» робочої сили закордонним замовникам. Нелегальне працевлаштування за кордоном є правопорушенням, яке карається законом і тягне за собою адміністративну відповідальність з подальшою депортацією з країни та забороною на в'їзд до неї на певний строк. Отримання ж туристичних віз передбачає саме туристичний характер поїздки, а не виїзд за кордон з метою подальшого працевлаштування. Іноземці, які не отримали дозвіл на роботу у встановленому законодавством країни перебування порядку, вважаються нелегальними мігрантами.

Необхідною передумовою легального влаштування за кордоном на роботу є, зокрема, отримання до в'їзду в країну дозволу на працевлаштування. Для отримання такого дозволу, як правило, вимагається підтвердження від служби зайнятості відповідної країни, наявність страхового забезпечення та інших необхідних документів від іноземного роботодавця.

Наголошу, що правовий захист за кордоном громадянина України може бути забезпечений консульською установою нашої держави тільки в межах законодавства країни перебування. На веб-сторінці Міністерства розміщено матеріали щодо законодавства 40 країн у сфері працевлаштування.

Про візову політику України

– Нещодавно була підтримана запропонована нами Концепція подальшого реформування візової політики України. Вона спрямована на досягнення таких цілей: реалізацію євроінтеграційного курсу; зміцнення взаємовигідних відносин з сусідніми країнами; формування позитивного іміджу нашої держави як транзитної і туристично привабливої країни; забезпечення сприятливих умов для пересування людей, послуг, капіталів, а також розвитку регіонального економічного співробітництва; підвищення рівня контрольованості взаємних поїздок громадян з країнами-учасницями СНД. Ми і надалі наполегливо працюватимемо у цьому напрямку.У 2000 році було видано 311.165 віз для вїзду до України; з них туристичних – 81.046, ділових – 72.512. Консульський збір за оформлення віз склав майже 20 мільйонів доларів США.

Про діяльність пунктів пропуску на державному кордоні України

– Має бути спрощена процедура проходження прикордонного та митного контролю громадянами, в тому числі тими, які подорожують власним автотранспортом; розширена практика спільних прикордонних та митних перевірок, особливо на українсько-польській та українсько-російській ділянках кордону; припинена на контрольно-пропускних пунктах діяльність структур, які не причетні безпосередньо до забезпечення їх життєдіяльності, безмитної торгівлі, необхідних банківських послуг та послуг зв'язку тощо; справляння в пунктах митного пропуску єдиного збору, заборонене встановлення та справляння інші види зборів, в тому числі за проїзд транспортних засобів тощо.

Невирішеність цих питань призводить до значних фінансових збитків, що виникають внаслідок переорієнтації транзитних вантажних перевезень та туризму.

Про нелегальну міграцію

– Це болюча тема для нашої країни. На сучасному етапі Україна з країни-транзиту для нелегальних мігрантів поступово перетворилася в країну – їх накопичувача. Найбільшу кількість нелегальних мігрантів складають вихідці із країн так званого «третього світу».

Треба зазначити, що кількість затриманих нелегальних мігрантів, завдяки зусиллям причетних органів, повільно, але збільшується. Деякі статистичні дані: у 2000 році прикордонниками затримано 5.422 нелегальних мігрантів; у 1998 році – 11.744; у 1999 році – 14.646 осіб. При цьому більше 60% затриманих нелегальних мігрантів переправлялись до України з Росії або транзитом через Казахстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан та Азербайджан.

Трохи статистики

Протягом 2000 року Департамент консульської служби опрацював 118.937 заяв громадян. Загальна сума консульського збору за цей період становила 3.614.500 гривень та 26.333.800 доларів США (для порівняння: у 1999 році – 2.318.700 гривень та 22.184.600 доларів США). Ці цифри показують, що консульська служба українського МЗС забезпечує свій внесок у бюджет держави.

Дмитро ОНИЩУК.ЖИЗНЬ В РИТМЕ САЛЬСЫ
Как колумбийцам удалось сохранить свое знаменитое умение радоваться жизни

В ЕВРОПУ – БЕЗ ВИЗ
Что должны знать украинцы, чтобы успешно воспользоваться безвизовым режимом с ЕС

ВЫЖИТЬ В ЧУЖОЙ СТРАНЕ
Часто незнание иностранных языков и непонимание местных обычаев приводят к недоразумениям


ГОЛОВНА - АРХІВ - Новини - Аналітика - Імміграція - Візи - Робота - Освіта - Інтеграція - Туризм - Аеробус - Автотур - Гроші - Нерухомість - Шопінг - Фотокадр - Країнознавство - Культура - Гід гурмана - Мандри - Дивосвіт - Зона закону - Безпека - Просто життя - Особистий досвід - Спортивний інтерес - Здоров'я - Технології

«Заграниця» - інформаційно-аналітичний дайджест про еміграцію, роботу, навчання та відпочинок за кордоном


E-mail: info@zagranitsa.info
© «Заграниця» (1999-2024)