Про здiйснення виплат жертвам нацизмуУкраїнський національний фонд «Взаєморозуміння й примирення», відповідно до закону ФРН (§9), розпочав виплату другої частини коштів жертвам рабської та примусової праці націонал-соціалізму за рахунок коштів Німецького федерального фонду «Пам’ять, відповідальність та майбутнє», повідомляє прес-служба УНФ. 4/6/2004 Процедура здійснення виплати 35% така ж, як і при виплаті першої частини: Український фонд складає списки претендентів на виплату, передає їх німецькій стороні на перевірку й затвердження, після чого кошти з Німеччини перераховуются в Україну персонально на кожного затвердженого одержувача.
З Німецьким фондом погоджено й затверджено відповідний графік передачі списків для перевірки й нарахування коштів. 5 травня 2004 року в Україну надійшли кошти на 50 тис. осіб з першого списку, направленного на затвердження у ФРН 16 лютого 2004 року. До цього списку, відповідно до закону ФРН «Про здійснення виплат жертвам нацизму», включені колишні в’язні концтаборів, гетто, інших місць ув’язнення та колишні примусові промислові робітники віком за 80 років та інваліди. Другий список на 100 тис. осіб відправлено до Німецького фонду 30 квітня.
На сьогодні, як і планувалося, повністю завершено обробку документів претендентів з резервного списку (тих, в кого не було повного пакету документів, необхідних для призначення 65% виплати), які також передано на затвердження німецькій стороні. Загальна кількість жертв нацизму, що одежують виплату за рахунок коштів Німецького фонду, становить близько 473 тис. осіб. На розгляді в апеляційній комісії знаходиться декілька справ, позитивне вирішення яких може збільшити цю кількість.
Станом на 1 травня 2004 року виплату з Німецького фонду одержали 487.824 чоловіка (разом з особливими правонаступниками) на загальну суму 533.681.314,93 євро.
Виплату колишнім в’язням концтаборів і гетто, примусовим працівникам промисловості (тобто категоріям, які однозначно визначені законом ФРН) та їхнім особливим правонаступникам планується завершити до кінця 2004 року.
З січня 2005 року почнеться виплата другої частини громадянам інших категорій - тим, кому призначена виплата за розширювальним застереженням закону ФРН «Про здійснення виплат жертвам нацизму» (§11), яке дозволило партнерським організаціям збільшити коло одержувачів виплат. Тобто колишнім примусовим працівникам сільського господарства, дітям, депортованим разом з батьками й народженим у неволі, дітям-донорам та за категорією «в’язниця».
При прийнятті німецькою стороною рішення про початок виплати 35% для зазначених категорій буде також визначено суму доплати, рішення про яку (при наявності залишку коштів) було прйнято Спостережною радою УНФ.
Виплату другої частини за рахунок коштів Німецького федерального фонду «Пам’ять, відповідальність та майбутнє» планується завершити в 2005 році до дня 60-ї річниці закінчення Другої світової війни.
Нагадуємо усім претендентам на одержання виплати:
l Виплати здійснюються на підставі вимог німецького законодавства - закону «Про створення Федерального фонду „Пам’ять, відповідальність та майбутнє“», - яким встановлено коло одержувачів, коло особливих правонаступників, порядок оформлення документів, умови одержання права на виплату.
l Особливі правонаступники можуть безповоротно втратити своє право на виплату, якщо протягом шістьох місяців від дня смерті жертви нацизму не подадуть необхідних документів до обласного відділення Українського фонду за останнім місцем проживання одержувача.
Український фонд в основному завершив обробку документів громадян, які претендували на виплату за рахунок Австрійського фонду примирення, оскільки, відповідно до закону Республіки Австрія про фонд «Примирення, мир та співробітництво», 31 грудня 2003 року припинено прийом заяв і документів. За виплатою за рахунок Австрійського фонду звернулось понад 42 тис. чоловік. Призначена виплата 42.459 жертвам рабської й примусової праці. Станом на 1 травня 2004 року виплата здійснена 42.227 особам на суму 81.795.187,34 євро. Останній список на 398 чоловік передано до Австрійського фонду 18 травня 2004 року.
З самого початку діяльності Український фонд приділяв значну увагу питанням гуманітарної допомоги громадянам, які зазнали в роки Другої світової війни націонал-соціалістських переслідувань. Крім виплат за примусову працю австрійською й німецькою сторонами в Україні здійснюються програми ортопедичних операцій.
Австрійський фонд «Примирення, мир та співробітництво» фінансує цю програму спільно з Австрійським товариством ортопедії та ортопедичної хірургії. Йдеться про протезування суглобів жертвам нацизму та їх рідним. Проїзд, проживання, операцію й післяопераційний догляд для жертви нацизму безоплатні. З жертвою нацизму обов’язково їде супроводжуюча особа - також за рахунок австрійської сторони. На даному етапі з 20 осіб вже прооперовано п’ять, одного викликано на операцію, п’ять чекають виклику.
За рахунок коштів Німецького фонду прооперовано чотири особи. Заявили про бажання зробити операцію 160 чоловік. На 30 осіб повні пакети документів направлено до Німеччини, прооперовано п’ять.
Український фонд здійснює роботу щодо виявлення осіб, які потребують операції, погодження й уточнення (не всім бажаючим операції показані) з організаторами й лікарями, організовує оформлення необхідних медичних документів та віз, придбання квитків, відправлення й зустріч громадян, які потребують операції, та супроводжуючих їх осіб.
Фондом також здійснюється активний пошук та налагодження контактів із найрізноманітнішими організаціями, які займаються благодійницькою діяльністю в інтересах жертв нацизму, що дало досить відчутні результати. На сьогодні вже здійснені та реалізуються понад сорока проектів гуманітарної допомоги. Сума допомоги, якою охоплено більше восьми тисяч громадян, складає близько 6,5 млн. євро. Це, зокрема, поїздки колишніх примусових робітників на місця, де пройшли роки неволі; вручення грошової допомоги поза межами діяльності Німецького фонду; придбання (за рахунок коштів німецьких міст або громадських формувань), комплектування й вручення наборів медикаментів та медичного приладдя.

|