Українських заробітчан знову легалізують?На грудневій зустрічі керівників зовнішньополітичних відомств держав-учасниць ОБСЄ у Порту (Португалія) державний секретар МЗС України Юрій Сергеєв зустрівся з представниками МЗС Іспанії та Португалії. По поверненні до Києва він поінформував журналістів, що однією з найголовніших дискусійних проблем стало питання трудової міграції і міграційні процеси в Європі. 20/12/2002 За словами українського дипломата, очікується візит до Києва міністра закордонних справ Іспанії для доробки і підготовки до підписання міждержавної угоди про соціальний захист громадян України, які легально працюють в Іспанії. Подібний договір вже готують до підписання експерти міністерств закордонних справ і праці України та Португалії.
Відомо, що в останні роки українці стали однією з найбільших етнічних спільнот Португалії, лише офіційно там працюють понад 50 тисяч українських громадян. «Документ готовий, i ми домовляємося з португальською стороною про місце i рівень його підписання, – сказав держсекретар, – це вже питання технічне». Юрій Сергеєв повідомив, що укладення і підписання таких документів дозволить громадянам України, які легально працюють на Піренейському півострові, розраховувати на соціальний захист, медичне страхування, а з часом – на відповідне пенсійне забезпечення.
Експерт Міжнародного інституту порівняльного аналізу Олена Вітер переконана, що захист українських громадян за кордоном крім реальної допомоги реальним людям, котрих соціальна скрута викинула за межі вітчизни, допоможе до певної міри підняти міжнародний престиж України.
Згідно з офіційними даними Міністерства закордонних справ України, станом на грудень 2002 року на нелегальному становищі за кордоном перебуває близько півтора мільйона громадян України. Щоправда, експерти ОБСЄ стверджують, що українських заробітчан у державах Європейського Союзу більше, ніж дає офіційна статистика, – адже понад 60% українських заробітчан працює на чорному ринку праці.
Богдана КОСТЮК.
|