Українські студенти попрацюють на швейцарських фермерівПоки в Німеччині точиться дискусія про те, як захистити ринок праці від напливу дешевої робочої сили зі Східної Європи, в Швейцарії вирішили вдатися до своєрідного експерименту. Як повідомляє українська служба радіо «Свобода», понад три тисячі студентів із країн Східної Європи, в тому числі і з України, допомагають швейцарським фермерам збирати, наприклад, полуницю. 31/7/2002
«Проект Одеса» – так назвали свою акцію працівники спілки фермерів у швейцарському кантоні Турґау. В рамках цієї ініціативи було налагоджено контакти з сільськогосподарськими вищими навчальними закладами Одеси, а також інших міст в Україні, Польщі та Росії. За словами керівника проекту Петера Конрада, знайти студентів, які хотіли б попрацювати в Швейцарії, – це взагалі не проблема. Близько 350 студентів зі Східної Європи допомагатимуть цього року фермерам у кантоні Турґау.
«Проект Одеса» – не єдина така ініціатива в Швейцарії. Бернська спілка фермерів має намір запросити 400 студентів з України, Росії та Польщі. Але безперечним лідером у цій справі є Загальношвейцарська спілка фермерів. У рамках своєї програми «Аґроімпульс» цього року вона планує запросити 2.000 студентів. Як наголосив Фрітц Шобер із «Аґроімпульсу», практиканти є не просто дешевою робочою силою – вони також мають можливість побачити, як функціонує сільське господарство Швейцарії, познайомитися з країною, вивчити німецьку мову.
Також і з економічного погляду студентам вигідно приїжджати до Швейцарії, переконаний Фрітц Шобер. Адже 900 швейцарських франків на місяць (а саме стільки отримують студенти після всіх відрахувань та податків за свою роботу) є досить солідною сумою для України.
Ідея звернутися за допомогою до східноєвропейських студентів у швейцарських фермерів з'явилася через дефіцит робочої сили в розпал сезону. Швейцарці традиційно запрошували сезонних робітників із Португалії та Іспанії, але нині в сільському господарстві цих країн теж не вистачає робочих рук.
Проблему фермерів зрозуміли і швейцарські чиновники. Бюрократичних перешкод для запрошення студентів зі східноєвропейських країн у цій країні практично не існує. Як правило, їх запрошують на чотири місяці. Саме на такий термін кантони мають право власноруч видавати дозвіл на працю. «Якщо практику проводити правильно і студенти можуть чомусь у нас навчитися, то від цього виграють усі», – переконаний Курт Ронер, співробітник швейцарського федерального відомства з питань іноземців.
Надія КАНДИБА.
|