У Німеччині підписаний новий закон про імміграціюФедеральний президент Німеччини Йоганнес Рау підписав минулого тижня новий імміграційний закон, який вперше в історії країни відкриває для деяких категорій іноземців перспективу легальної імміграції до Німеччини. Закон буде офіційно опубліковано цього тижня, а передбачені ним норми набувають чинності з січня 2003 року. 12/7/2002 Два місяці президент розмірковував, перш ніж поставити під текстом закону свій підпис. Цьому передувала запекла дискусія в німецькому суспільстві по-перше, стосовно змісту закону, що видається опозиції занадто ліберальним, а також стосовно того, що, як вважає та ж сама опозиція, в палаті федеральних земель закон було ухвалено з порушенням конституційної процедури.
В чому ж полягає суть нового закону, який спричинив так багато суперечок у ФРН? Новий закон слугує регулюванню та обмеженню імміграції до Німеччини. Під час прийому іноземців до уваги береться їхня здатність інтегруватися в німецьке суспільство, економічні інтереси ФРН, а також ситуація на ринку праці. Перед тим, як запросити когось на роботу з-за кордону, спочатку перевірятимуться можливості перекваліфікації безробітних та іноземців, що вже проживають у ФРН.
Водночас спрощується система надання дозволу на проживання іноземним висококваліфікованим спеціалістам, потребу в яких матиме німецький ринок праці. Зокрема, вони зможуть відразу отримувати дозвіл на тривале перебування у ФРН. Разом з батьками іммігрувати можуть лише діти віком до 18 років. Імміграція дітей іноземців, що виховуються окремо від батьків, обмежується 12-річним віком.
У новому імміграційному законі звертається увага на те, що Німеччина й надалі виконуватиме взяті раніше на себе гуманітарні зобов'язання. Йдеться про прийом біженців та осіб, що шукають політичного притулку. Новий закон, однак, передбачає більш суворе ставлення до тих, хто зловживатиме правом на політичний притулок. Таким особам, наприклад, може бути скорочено обсяг соціальної допомоги.
Йоганнес Рау не бачить у новому законі невідповідності конституції країни: «Я дуже ретельно перевірив імміграційний закон на його відповідність конституції. Зваживши всі «за» і «проти», я підписав його», – повідомив Рау журналістам. «Я бачу, що все пояснюється тим, що з фактичної і правової точки зору, з застосуванням слушних аргументів можна прийти до одного й до іншого висновку, – сказа президент Німеччини. – Але я був би зобов'язаний не підписати закон лише в тому разі, якби я сам був би абсолютно переконаний, що існують безсумнівні докази його невідповідності конституції».
Як зауважує «Німецька хвиля», публічна заява президента з приводу досить-таки формальної процедури підписання закону – подія для Німеччини екстраординарна. На главу держави чинили тиск з двох боків – як уряд, так і опозиція. Тому Йоганнес Рау вирішив за необхідне додати: «Я очікую, що посада федерального президента не виявиться втягнутою у міжпартійну політичну суперечку. А такі спроби останнім часом мали місце. Я очікую, що до мого рішення поставляться з повагою навіть ті, хто з ним не погоджується».
Незважаючи на заклик федерального президента, опозиція збирається оскаржити його рішення в конституційному суді. Про це вже повідомили, зокрема уряди Гессена, Тюрингії та Баварії. Прем'єр-міністр федеральної землі Гессен Роланд Кох наголосив, що порушення процедури ухвалення закону робить звернення до конституційного суду просто неминучим. Як вважається, рішення конституційного суду буде оголошено лише після виборів до бундестагу 22 вересня.
Водночас міністр внутрішніх справ Баварії Гюнтер Бекштайн попередив, що поки що про термінове звернення до органу конституційної юрисдикції не йдеться. Адже в разі перемоги на виборах до бундестагу 22 вересня ХСС «негайно скасує цей закон і упродовж одного року підготує новий варіант, який би справді скеровував та обмежував потік іммігрантів». Водночас канцлер Німеччини Герхард Шредер вже заявив, що ставиться до рішення президента з великою повагою. «Зелені» та Німецький союз профспілок також привітали цей акт.
Марія КОПИЛЕНКО, «Німецька хвиля».
|