Гуманітарна допомога для колишніх остарбайтерівЯк повідомляє прес-служба Українського національного фонду «Взаєморозуміння і примирення», крім компенсаційних виплат з німеяцького фонду «Пам'ять, відповідальність і майбутнє» колишні примусові працівники мають можливість отримати гуманітарну допомогу за рахунок коштів окремих міських органів самоврядування, громадських об'єднань та організацій Федеративної Республіки Німеччина. 15/2/2002 Адже все більша і більша кількість німецьких громадян приєднується до здійснення благочинних акцій для тих, хто в роки другої світової війни став жертвами свавілля нацистського режиму. Вони прагнуть внести певний внесок у взаєморозуміння і примирення з постраждалими. Такі гуманітарні акції сприймаються як добрий знак, як бажання надалі жити в мирі, і щоб ніколи не повторилися жахливі події другої світової війни.
На сьогодні з добровільною ініціативою щодо надання гуманітарної допомоги примусовим працівникам виступила міська рада міста Харзевінкель, земля Нордрейн-Вестфалія. Сума в 24.000 німецьких марок, що була зібрана мешканцями міста Харзевінкель є символічним жестом, покликаним підкреслити моральну та політичну відповідальність громади міста.
Міська рада міста Харзевінкель запрошує колишніх примусових працівників відвідати місце своєї невільницької роботи, – на цю програму й заплановано витратити зібрані кошти. Свою примусову роботу в Харзевінкелі можна підтвердити архівною довідкою або іншими документами (фото тих часів, листівки, робочі картки тощо; письмові спогади про подробиці примусової роботи та побуту, прізвища та імена керівників служб, інші деталі періоду роботи в зазначеному місті), які вважатимуться німецькою стороною підтвердженням факту роботи в господарстві.
Термін подання відомостей про своє перебування в місті Харзевінкель – до 1 березня 2002 року. Звертатися необхідно в обласні відділення УНФ «Взаєморозуміння і примирення» (адреса у Києві: 04080, вул. Фрунзе, 15).
Незалежно від компенсаційних виплат з Німецького Федерального та Австрійського фондів, колишні примусові працівники мають можливість отримати гуманітарну допомогу з коштів міських органів самоврядування, громадських об'єднань та організацій ФРН.
Вища рада Євангельської церкви, земля Баден-Вюртемберг, також виступила з добровільною ініціативою щодо надання гуманітарної допомоги в розмірі 5.000 марок) громадянам України, чия примусова праця використовувалась в установах Євангельської церкви на території землі Баден-Вюртемберг. Ці громадяни будуть запрошені відвідати місця своєї примусової праці.
Примусову роботу в установах Євангельської церкви можна підтвердити архівною довідкою або іншими документами (фото тих часів, свідчення про подробиці роботи та побуту, прізвища та імена керівників служб, інші деталі), що вважатимуться німецькою стороною підтвердженням факту знаходження на роботах в господарстві.
Для громадян, які примусово працювали в Альстердорфських церковних установах міста Гамбург (в тому числі в церковній лікарні, маєтках Штеген та Баргфельд біля Гамбурга), Євангельський фонд «Альстердорф» вирішив виплатити компенсацію у розмірі 10.000 марок, як це зробили німецькі підприємства Фольксваген та Сіменс. На знак примирення планується також програма відвідин місць примусової роботи.
Просимо відгукнутися таких людей, надіславши копії підтверджуючих документів та особисті свідчення про подробиці примусової праці за адресою: 04080, Київ, вул. Фрунзе, 15. Фонд «Взаєморозуміння і примирення», управління гуманітарної політики.
Місто Франкфурт-на-Майні оголосило про рішення міської ради народних депутатів надати невідкладну фінансову допомогу у розмірі по 2.000 марок усім тим, хто був зайнятий на примусових роботах безпосередньо у місті. Виплату одержать ті колишні примусові працівники, які мають відповідні підтверджувальні документи і були живими на 26 жовтня 2000 року. Український Національний Фонд «Взаєморозуміння і примирення» звертається з закликом до тих, хто під час другої світової війни працював саме у Франкфурті-на-Майні, але не має доказів перебування у цьому місті, звернутись до обласних відділень Фонду.
Прийняла рішення про надання гуманітарної допомоги також місцева влада міста Марбург. Порядок підтвердження своєї примусової праці в зазначеному місті аналогічний тому, що наводився вище. Поки що тривають переговори про конкретну суть цієї допомоги, але мешканці міста, признаючи несправедливість вчиненого в роки війни по відношенню до жертв нацизму різних національностей, хочуть поновити історичні події тих часів і активно збирають спогади постраждалих. Міська влада міста просить громадян, які працювали у Марбургу та приналежних до нього районах, згадати детальніше про все, що вони пережили, що відбувалося під час їхньої роботи і надіслати спогади за адресою: Magistrat der Stadt Marburg, Stadtarchiv – Frau Lydia Hartleben, 35035 Marburg, Germany. Контактний телефон для запитань: (044) 417-02-49.
_
|