Зелене світло green cardБільше року тому Німеччина відчинила свої двері спеціалістам з інформаційних технологій – «зелена картка» стала зеленим світлом для власних економічних інтересів на перехресті останніх з питаннями імміграційної політики. Подробиці – у матеріалі радіожурналу «Фокус», що виходить на «Німецькій хвилі». 15/1/2002 За перший рік існування програми green card в німецькій комп'ютерній індустрії розчинилося 9.930 спеціалістів цієї галузі. Уряд Німеччини мав намір оцінити ефективність експерименту і лише потім продовжити видачу дозволів на роботу фахівцям з інформаційних технологій – згідно з програмою, це ще 10 тисяч. У жовтні розпочалася друга хвиля видачі green card – отже, першу оцінили загалом позитивно.
Cпеціалісти із Східної Європи становлять 13% усіх, хто приїхав до Німеччині за програмою green card. В основному, це програмісти з Росії, України, Білорусії, країн Балтики. Від західних спеціалістів їх відрізняє ширша спеціалізація, вміння не лише «писати програму», а й «колупатися» в комп'ютерах. Майже половина з 450 спеціалістів, що працюють у концерні «Сіменс» за програмою green card – фахівці саме із Східної Європи, професійними знаннями яких фірма цілком задоволена.
Ганс Гюллер, відповідальний за процес вербування спеціалістів, стверджує, що ніякої різниці між програмістами, що працюють по green card та іншими, вони не роблять. Вирішальними є знання справи, проте знання німецької мови буде додатковим плюсом. Хоча сьогодні, на думку Ганса Гюллера, в зв'язку з пожвавленням конкуренції на ринку фахівців у галузі інформаційних технологій знайти вже значно легше, ніж кілька років тому, проте у певних галузях це все ж таки залишається проблемою. Тому фірма була б не проти розширення у програмі списку спеціалізацій.
30-літній Андрій Максимов з України, який працює консультантом на фірмі «T-systems», вважає, що він є прикладом ідеального власника green card. «Я не знав ніяких проблем з того часу, як приїхав в Німеччину. Мене зустріли, поселили, залагодили всі паперові справи і дали можливість працювати». Єдиною проблемою для Андрія була мова. Перед від'їздом в Німеччину на необхідності вчити німецьку мову йому не наголошувалося, але обходитися скрізь англійською в реальності виявилося дуже важко.
Звичайно, кожен власник green card по приїзді в Німеччину відвідує мовні курси, проте в цілому це не вирішує проблему спілкування. Нових друзів їм доводиться шукати здебільшого в рідному мовному середовищі або ж зачинятися у власних родинах. Дворічне обмеження в дозволі на працю дружини спеціалістів використовують, як правило, на навчання та підвищення кваліфікації. Проте вже сам факт певних обмежень створює психологічний дискомфорт, комплекс меншовартості.
У 27-літнього Сергія з Санкт-Петербурга проблем ні з мовою, ні з інтеграцією не виникало. Він належить до тих 20% власників green card, які отримали «зелену карту» після закінчення німецького вузу, щоб залишитися працювати в Німеччині. Але Сергій зіткнувся з іншою проблемою – пропрацювавши на фірмі кілька місяців, він пережив зміну керівництва і був звільнений. На пошук нового робочого місяця пішли місяці. «Якби не зекономлені кошти, мені довелося б повертатися додому і зусилля та час, витрачені на green card, виявилися б марними».
Поспішаючи з розробкою закону, депутати не передбачили можливих відшкодувань на випадок втрати роботи у перші 6 місяців. До того ж, незрозуміла ситуація із сплатою деяких податків, наприклад, після повернення власника green card додому на батьківщину йому повертають лише 50% суми, сплаченої у пенсійний фонд.
Але найбільше, що хвилює усіх власників green card – це обмеження в терміні перебування. Та навряд чи це питання найближчим часом буде вирішено. Запровадження green card наштовхнулося в Німеччині на великий спротив профспілкових організацій, які й поступилися власне за умови 5-річного обмеження та встановлення мінімальної зарплати у 100 тисяч марок.
Останнім, в свою чергу, незадоволені німецькі підприємці. Для невеликих фірм, які також потребують кваліфікованих програмістів, це значна сума. До того ж, в багатьох випадках спеціалісти згодні працювати й за меншу зарплатню. Проте обмеження в програмі можуть зникнути лише після виборів наступної осені, до яких кожна з партій обов'язково підготує власний законопроект з імміграції, частиною якого буде й положення про green card.
Ольга ЗЕМКОВА.
|